Ozonowanie wirusów skuteczna metoda?

Ozonowanie wirusów skuteczna metoda?


W tym artykule spróbujemy rozważyć czy ozonowanie jest skuteczną metodą walki z wirusami? Jak ozonowanie niszczy koronawirusa? Jak często ozonować pomieszczenia? Dla kogo jest ozonowanie? Co wybrać ozonowanie czy fumigację?

Na wstępie spróbujemy przybliżyć temat ozonowania. Ozon jest cząsteczka naturalnie występującą o środowisku jest to odmiana tlenu składająca się z trzech cząsteczek ( o3 ). Ozon jest silnie utleniający oraz bardzo łatwy w rozprowadzeniu (w pomieszczeniach zamkniętych).Jest gazem nieco cięższym od powietrza. Ozon wytwarzamy na bieżąco dzięki generatorom ozonu ponieważ dzięki szybkiemu rozpadowi cząsteczki nie można go magazynować jak na przykład tlenu czy wodoru. To właśnie dlatego ozonowanie jest „wygodną” metodą dezynfekcji.


Jak ozon niszczy wirusa?

Cząsteczka ozonu rozpuszczona w powietrzu krąży po pomieszczeniu, w momencie zderzenia cząsteczki z wirusem ozon niszczy błonę wirusa neutralizując go. Jest to nieco bardziej skomplikowany proces jednak nie ma potrzeby go bardziej opisywać.


Dezynfekcję ozonem należy wykonywać co 3-4 miesiące. Jednak w sytuacjach nietypowych jak choroba zakaźna czy skażenie pomieszczeń należy wykonać ozonowanie niezwłocznie po chorobie czy skażeniu.


W naszej ofercie dezynfekcja przy użyciu generatorów ozonu jest skierowana do klientów prywatnych oraz firmowych którzy chcą usunąć wirusy w pomieszczeniach do 5000m3. Oczywiście wykonujemy ozonowanie na większych kubaturach jednak są to zamówienia w których klient nie może wybrać innej metody jak dezynfekcja zabiegiem fumigacji czyli dezynfekcji zamgławianiem.


Niszczenie wirusów ozonem czy dezynfekcja zamgławianiem?

Wybór pomiędzy ozonowaniem a fumigacją często jest trudny i wymaga konsultacji z doświadczonym technikiem który doradzi jak najlepiej pozbyć się wirusów i bakterii.

Najłatwiej wymienić zalety i wady:

Zalety ozonowaniaZalety fumigacji
Zabieg w 100% ekologicznyMożliwość wyboru środka działającego konkretnie na wirusa z którym walczymy
Neutralizuje wirusy, bakterie, zarodniki grzybów oraz część zapachów.Profesjonalnie wykonana nie ma negatywnego wpływu na środowisko
Zabieg nie pozostawia żadnej chemii w otoczeniu.Zabieg jest szybki oraz skuteczny
Zabieg można przeprowadzać w pojazdach, żłobkach etc. Ozon jest łatwo wykrywalny wiec ryzyko przypadkowego zatrucia jest niewielkie. Fumigacja dedykowana jest do większych kubatur oraz terenów zewnętrznych
Wady ozonowaniaWady fumigacji
Ozon ma właściwości utleniające oraz łatwo reaguje z otoczeniem dlatego niewłaściwie wykonany zabieg może uszkodzić niektóre materiały.Zamgławianie wykorzystuje środki biobójcze / specjalnego przeznaczenia które.
Po ozonowaniu pozostaje zapach który jest wyczuwalny przez kilka dni po zabiegu.Zabieg może uruchomić detektory dymu.
Ozonowanie wymaga dużego doświadczenia oraz wiedzy w tym temacie.Zabieg wymaga szczególnych środków ochrony osobistej.
Dezynfekcja ozonem jest wydajna w stosunkowo małych kubaturach.Zabieg wymaga większego nakładu pracy.
Generatory ozonu można stosować tam gdzie mamy dostęp do sieci elektrycznej.Dezynfekcja fumigacją gorzej sprawdza się w niewielkich kubaturach (np pojazdy)