Kolejny atak kwasem masłowym w Gdańsku. Czy to już plaga? Jak usunąć zapach kwasu masłowego?

Kolejny atak kwasem masłowym w Gdańsku. Czy to już plaga? Jak usunąć zapach kwasu masłowego?

Ataki kwasem masłowym w Gdańsku są już plagą. Zapach jest niedozniesienia oraz wyjątkowo trudny do usunięcia. Co robić w przypadku ataku kwasem masłowym? Jak zabezpieczyć miejsce ataku do przyjazdu specjalistów w usuwaniu takich związków?

Tym razem zaatakowany został lokal usługowy w Gdańsku przy ulicy Kartuskiej. Do ataku doszło porą wieczorną kiedy pracownicy byli na miejscu sprawca wybił szybę i próbował do wlać oleistą substancję do wewnątrz lecz dzięki sprawnym i zdecydowanym pracownikom, kwas rozstał rozlany przed lokalem. Na miejsce została wezwana policja oraz straż pożarna w celu przyjęcia zgłoszenia i zabezpieczenia miejsca ataku.

Nasza firma została wezwana na miejsce kilka dni po ataku ponieważ właściciel lokalu liczył na zwietrzenie smrodu kwasu masłowego, niestety czekając tylko powiększamy problem ponieważ lotne związki zapachowe kwasu masłowego wnikają w powierzchnię, tym samym utrudniając neutralizacje zapachu.

Do usunięcia skutków rozlania kwasu masłowego użyliśmy bardzo wydajnych generatorów ozonu oraz wystawiliśmy pomieszczenia na tzw. długą ekspozycję 12 godzin ozonowania z przerwą na napowietrzanie lokalu.

Jednoczenie rozlew przed lokalem neutralizowaliśmy środkiem utleniającym kwas masłowy, po kilkunastu godzinach udało nam się zlikwidować zapach, jednak z doświadczenia wiemy że tego typu ataki kwasem masłowym są niesamowicie trudne do usunięcia a zabieg ozonowania będzie trzeba powtórzyć.

Poniżej podpowiemy co robić w przypadku ataku kwasem masłowym:

  • Na miejsce należy wezwać policję celem spisania zeznań i zabezpieczenia substancji (jest to kluczowe dla ubezpieczalni jak też do pojmania napastnika)
  • Jeśli rozlew jest również poza lokalem trzeba wezwać straż pożarną aby wypłukała miejsce rozlewu.
  • Rozlew należy usunąć przy użyciu środków ochrony osobistej jak rękawiczki oraz okulary ochronne i koniecznie w masce przeciwgazowej np. firmy 3M.
  • Jeśli atak kwasem masłowym nastąpił wewnątrz lokalu należy go niezwłocznie opuścić ponieważ jest to wyjątkowo niebezpieczna substancja. Należy pamiętać o odpowiednim wentylowaniu pomieszczenia do czasu przyjazdu firmy ozonującej.
  • Proszę pamiętać iż zwlekanie z zamówieniem zabiegu ozonowania lokalu powoduje utrwalenie zapachu.

Życzymy Państwu aby nie musieli nigdy zamawiać usługi neutralizacji kwasu masłowego! Tego typu zlecenia w naszej firmie zawsze są obsługiwane jako pierwsze poza kolejnością.

2 Responses
    1. Witamy oczywiście usuwanie odoru stęchlizny możemy usunąć podczas zabiegu ozonowania. Należy jednak pamiętać aby usunąć przyczynę np. zapchane przewody wentylacyjne badź zawilgocenie murów budynku. Bez usunięcia przyczyny ozonowanie jest zabiegiem doraźnym który trzeba będzie regularnie powtarzać. Serdecznie pozdrawiamy!

Dodaj komentarz