Chodzisz na basen? Sprawdź jak Tobie szkodzi chlor!

Chodzisz na basen? Sprawdź jak Tobie szkodzi chlor!

Wszyscy wiedzą co to jest chlor jak dużo ma zastosowań jednak nie każdy wie jak bardzo jest toksyczny.

Chlorowanie w nawet w niewielkich ilościach może być szkodliwe dla człowieka. W postaci gazowej występuje w zielonkawym kolorze oraz nieprzyjemnym duszącym zapachu. Wystarczy niewielka ilość chloru w kontakcie ze skórą czy oczami aby bardzo nam zaszkodzić.


Boy Washing Hands by Water

Jednak co w sytuacji kiedy jesteśmy wystawieni na niewielkie ilości chloru?

Wystarczy zwykłe chlorowanie wody na basenach aby związek chloru przeniknął do naszego organizmu i tym samym zaczął reagować, gdy zażywamy relaksującej kąpieli jest jeszcze poważniej ponieważ w ciepłej wodzie nasze pory w skórze otwierają się pozwalając wniknąć chlorowi głębiej i szybciej a następnie przedostać się do naszego krwioobiegu.


Należy jednak pamiętać iż przyjęcie niewielkiej dawki nie spowoduje zauważalnej zmiany poza sytuacjami gdy jesteśmy uczuleni bądź mamy wrażliwą skórę. Jednak prawdziwy dramat odgrywa się później.

Każdy z nas wie że chlorowanie basenów może być niebezpieczne dla naszego zdrowia a dzieci kąpiące się regularnie zdecydowanie częściej chorują na astmy i alergie. Natomiast u dorosłych wystawionych na działanie chloru lekarze stwierdzają częstsze zachorowania na zapalenia odbytnicy oraz pęcherza moczowego oraz choroby wieńcowej serca. Dodatkowo chlor jest podejrzany o powodowanie kataru siennego.Chlor niszczy błony komórkowe odpowiedzialne za ochronę płuc, badania dowodzą iż przebywanie pomieszczeniu z chlorowaną wodą jest równie niebezpiecznie co kąpiel. Właśnie dlatego nowoczesne zdrowe baseny używają w pełni bezpiecznego ozonowania wody do dezynfekcji oraz dezodoryzacji. Ozonowanie jest zdecydowanie skuteczniejsze a przy tym w pełni zdrowe i ekologiczne. Okres półtrwania ozonu w powietrzu to około 20 minut natomiast w przypadku ozonowania wody może trwać nawet kilka sekund, właśnie to sprawia iż ozon jest idealnym środkiem do dezynfekcji wody. Rozpuszczony w wodzie zabija bakterie i drobnoustroje następnie odświeża wodę a potem rozpada się do tlenu.

Chlor jest gazem bojowym!

Właśnie chlor podczas I oraz II Wojmy Swiatowej był używany jako bardzo skuteczny gaz bojowy a przy tym tani w zastosowaniu.


Gdzie znajdziemy chor?

  • woda z kranu jest chlorowana aby była wolna od mikroorganizmów
  • środki owadobójcze
  • barwniki spożywcze
  • tworzywa sztuczne
  • farby
  • rozpuszczalniki

Dowiedz się więcej o zdrowej alternatywie-ozonowaniu!

Dodaj komentarz