Czym są wirusy?

W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie co to tak właściwie są wirusy?


Wirusy (łac. virus ‚trucizna, jad’) – niewielkie cząstki zakaźne infekujące wszystkie formy życia, niezdolne do namnażania się poza komórką gospodarza.

wikipedia

Wirusy nie mają struktury komórkowej, nie zawierają organelli, nie zalicza się ich do organizmów. Najprostsze wirusy są zbudowane z kwasu nukleinowego stanowiącego ich genom oraz otaczającego go płaszcza białkowego zwanego kapsydem. Zawierają jeden z dwóch kwasów nukleinowych – RNA (wirusy RNA) albo DNA (wirusy DNA), w którym zawarta jest informacja potrzebna do wytworzenia cząstek potomnych.Wirusy są wewnątrzkomórkowymi pasożytami bezwzględnymi – są całkowicie zależne od żywych komórek pełniących rolę ich gospodarza. Nie mają własnych układów metabolicznych (miejsc wytwarzania energii czy biosyntezy). Cząstki niektórych wirusów mogą zawierać własne enzymy, ale nie pozwalają im one na samodzielne powielanie czy wykorzystanie informacji z własnego genomu. Do namnażania wykorzystują maszynerię komórki żywiciela.

wikipedia

Na pograniczu tego co uznajemy za organizmy żywe i czego za życie na pewno byśmy nie uznali funkcjonują wirusy. Stworzenia bardzo dziwne dlatego bo z jednej strony posiadające materiał genetyczny, ulegające procesom ewolucyjnym a z drugiej strony niezdolne do samodzielnego funkcjonowania po za organizmem żywym, niezdolne do wykazywania czynności życiowych które nazywamy metabolizmem. Wirusy są niezwykle interesujące, dlatego że właściwie są to takie cząsteczki materiału genetycznego, opakowane w materiał białkowy. Czasami w tych cząsteczkach istnieją również inne białka, ale nie zostały one wyprodukowane przez samego wirusa.


Każdy wirus składa się z dwóch czasami trzech elementów.

koronawirus usuwanieOtoczka białkowa to właśnie w niej znajduje się materiał genetyczny, taki sam jaki posiadają organizmy żywe. Może to być DNA jak też RNA. Dlatego właśnie wirusy są wstanie wykorzystywać maszynerię organizmów żywych aby produkować własne białka. Czasami zdarza się że dookoła otoczki białkowej znaleźć można jeszcze błone, która przypomina błonę komórki.

Wirusy są niezdolne do tego aby samodzielnie się rozmnażać, dopiero kiedy wejdą w kontakt z życiem, z komórką niezależnie czy bakteryjną, roślinną czy też zwierzęcą, wykorzystują to, w jaki sposób ona funkcjonuje, wkradają się jakby w te machiny komórkowego funkcjonowania organizmów żywych i dopiero doprowadzają ze komórka ich żywiciela zaczyna produkować to co one chcą.


W jaki sposób wirusy infekują komórki organizmów żywych?

Zastanówmy się w jaki sposób wirusy przedostają się do komórek? Jak to się dzieje że taka cząsteczka wirusa którą nazywamy wirionem wnika do komórki swojego gospodarza i ją infekuje?

Są trzy mechanizmy które wykorzystują wirusy do infekowania komórki.

Fuzja błony– wirus „przyczepia się” do błony komórki i zostaje przez komórkę wcielony ponieważ błona wirusa może być uznana za identyczną jak błona komórki.

Endocytoza– wirusy potrafią wyglądać i przypominać jakieś składniki odżywcze czy inne cząsteczki które są przez komórkę pożądane i komórka chciała by je wchłonąć, w takim przypadku może się zdarzyć że komórka oszukana przez wirusa sama go wchłania.

Wstrzyknięcia materiału genetycznego– wirus osłabia część błony komórkowej i wstrzykuje cześć swojego kodu genetycznego do wnętrza komórki

Są jeszcze inne metody jakimi wirusy przedostają sie do wnętrza komórki ale te trzy wymienione powyżej sa najczestrze i najlepiej znane nauce.


Wirus jest w komórce i co dalej?

Teraz jak wirus jest już w naszej komórce należy zastanowić się do dalej? Jak ten wirus namnaża się wykorzystując maszynerię komórkową organizmów żywych?

Pierwszy cykl kopiowania wirusa w komórce nazywamy cyklem litycznym polega na tym iż wirus wewnątrz komórki się namnaża do momentu rozerwania błony komórki i t wen sposób wirusy wydostają się na zewnątrz.

Drugi sposób to cykl lizogenny– wirus „wkłada” do materiału genetycznego komórki swój materiał genetyczny i razem z namnażaniem komórek kopiuje się razem z nimi. Teraz wirus może rozerwać komórkę abo przejść przez błonę podobnie jak w przypadku fuzji błony. Taki wirus często otoczony jest błoną komórkowa identyczną z żywicielem przez co nie ma problemu aby infekować kolejne zdrowe komórki ponieważ nie jest odczytywany jako zagrożenie.

Przeciętny wirus jest 100 razy mniejszy od przeciętnej bakterii.